T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

ENFEKSİYON HASTALIKLARI(İNTANİYE)

Güncelleme Tarihi: 31/10/2018

ENFEKSİYON HASTALIKLARI

     Hastanemiz 1951 yılında 100 yataklı olarak inşa edilmiş olup; Sakarya halkının hizmetine açılmıştır. 17 Ağustos 1999 depreminde hasar gördüğü için bina yeterli olmadığından dolayı 2007 Korucuk’ta TOKİ tarafından yapılan hastane binasının kurumumuza verilmiştir. Aralarında yaklaşık 20 km. mesafe bulunan iki yerleşkede hizmet verilmeye başlanmıştır. Bakanlığımızın Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğünün 10.11.2006 tarih ve 6625 sayılı yazısı ile hastanemiz, İstanbul Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı genel nitelikli eğitim ve araştırma hastanesi niteliğine sahip olarak Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını almıştır.

     Eylül 2008 tarihinde Klinik Şefi Prof. Dr. Oğuz KARABAY göreve başlamasıyla birlikte Korucuk kampüsünde Enfensiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji kliniği resmi olarak kurulmuştur. Halen kliniğimizde 1 Profesör, 3 doçent, 4 uzman doktor ve 4 asistan, 6 hemşire 1 laborant ve bir tıbbi sekreter bulunmaktadır. Kliniğimizin öğretim üyelerinden olan Prof. Dr. İrfan Şencen 2017 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesine geçmiştir.

     Kliniğimiz bünyesinde Enfeksiyon Kontrol Komitesini barındırmaktadır. Kliniğimize ait Hepatit polikliniğimizde Viral Hepatit hastalarının takip ve tedavileri yapılmaktadır. Kliniğimiz bünyesinde AIDS/HIV hastalarına hem poliklinik hem de servis hizmeti verilmektedir. Kliniğimizde eğitim ve bilimsel araştırmalar yürütülmektedir. 2016-2017 yıllarında uluslar arası farklı klinik araştırmalara kliniğimizde destek vermiştir. Kliniğimizde Tübitak/BAP projeleri yürütülmektedir. Bugüne kadar 5 adet ulusal araştırma ödülümüz bulunmaktadır.

Kliniğimize ait bir adet USG cihazı bulunmaktadır.

     Laboratuvarımızda Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlık dalına yönelik gerekli cihazların bir çoğu mevcuttur. Yatan hastalar ve poliklinik hastalarına yönelik mikrobiyolojik ve serolojik tetkikler yapılmaktadır. Kliniğimiz bünyesinde uygulanan özellikli girişim ve işlemler: Karaciğer iğne biopsisi, Lenf nodu aspirasyonu Deri Punch Biopsisi Lomber ponksiyon, her türlü hasta metaryalinin (kan, boğaz, balgam, idrar vb.) kültürü ve mikrobiyolojik incelemesi, bakteri identifikasyonu, serolojik testler (Brusella Rose Bengal ve tüp aglütinasyonu, Grubel-Widal testi)

Klinik Akademik Kadromuz

Prof. Dr. Oğuz Karabay

Doç. Dr. Ertuğrul Güçlü

Doç. Dr. Aziz Öğütlü

Doç. Dr. Nazan Tuna

Uz. Dr. Aylin Çalıca

Uz. Dr. Gökçen Budak

Uz. Dr. Aslı Vatan

Dr. Sevgi Alan

Dr. Cem Uzun

Dr. Hüseyin Doğuş Okan

Dr. Adem Şimşek

Hemşireler

Nevin İpek

Esra Ek

Cemile Atasoy

Aslıhan Gülseven

Şeyma Balkaya

Funda Oyuncakçı

Laborant

Aygül Özdemir

Tıbbi Sekreter

Aysel Alpan

Kat Görevlileri

Zeliha Bostancı

Suna Arslantaş

Dinçel Ekmekçi

Yusuf Bektaş