T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

RUH SAĞLIĞI ve HASTALIKLARI

Güncelleme Tarihi: 31/10/2018

1952 yılında açılan Sakarya Devlet Hastanesi’nde psikiyatri hizmeti uzun süre Asabiye (nöropsikiyatri) uzmanlarınca sürdürülmüş, 1994 yılında ilk psikiyatri polikliniği açılmıştır. İlk kapalı servis Uz. Dr. Tayfun Durat yönetiminde 2004 yılında eski Sağlık Lisesi’ ne ait iki haneli lojmanın boşalmasından yararlanılarak 11 yatakla kullanılmaya başlanmıştır. 2008 yılında Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’ne dönüşüm sonucu Korucuk kampüsüne taşınılmış, Uz. Dr. Tayfun Durat ve Uz. Dr. Şahin Karaer yönetiminde 23 yataklı yeni servis kurulmuştur. 2010 yılında Prof. Dr. Atila Erol’ un Klinik Şefi olarak göreve başlaması ile akademik faaliyet başlamış, şu ana kadar dört hekim uzmanlık diplomalarını almıştır.

Halen Prof. Dr. Ali Savaş Çilli, Doç. Dr. Esra Yazıcı olmak üzere üç öğretim üyesi, yedi uzman ve beş asistan hekimle; Kadın servisi, Erkek servisi ve AMATEM olmak üzere üç serviste 54 yatak, ortalama altı poliklinik, ve Yazlık beldesindeki Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ile hizmet verilmektedir.


ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI TEDAVİ VE EĞİTİM MERKEZİ (AMATEM)

Merkez Genel Sekreterliğimize bağlı Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde 15.09.2014 tarihinde hizmete başlamıştır.

İlimiz bölgede İstanbul ve Bursa’dan sonra Alkol ve Madde Bağımlılığı Merkezinin hizmete girdiği üçüncü il olmuştur.ALKOL MADDE KULLANIM BOZUKLUĞU NEDİR ?


Madde kullanımı terimi genellikle toplum tarafından yasaklanmış maddelerin kullanımı ya da yasadışı kullanım için kullanılır. Ancak bir maddenin yasal olması ya da olmaması kullanımı ile ilgili problemi tanımlamak için yeterli değildir. Bazı yasal maddeler kişiler tarafından istismar amaçlı aşırı miktarda kullanılabilir. Madde kullanım bozukluğu (alkol dahil) kişinin sosyal, adli, psikolojik, ekonomik ve sağlık gibi alanlarda madde kullanımına bağlı problemler yaşamasına rağmen bağımlık yapıcı maddeyi kullanmaya devam etmesi olarak tanımlanabilir.

Bağımlılık yapıcı maddeler beyni etkilerler. Beynin ödül sisteminde aşırı bir uyarılmaya neden olarak kişinin maddeyi tekrar tekrar alması için güçlü bir istek oluştururlar. Bu yüzden madde kullanıcıları maddeyi bıraktıkları zaman yeniden madde kullanmak isteler ve madde içme isteğine karşı koymakta güçlük çekerler. Bu bağlamda madde kullanım bozuklukları bir beyin hastalığı olarak tanımlanır. Madde bağımlığı herkesi ilgilendiren bir sorundur. Madde bağımlığı gelişimine karşı doğal bağışık/korunaklı kimse yoktur. Doğal olarak maddeyi deneyen herkes bağımlı olabilir. Bu bağımlık süreci denediği maddenin cinsine, kişilik/karakter özelliklerine göre, içinde bulunduğu ekonomik, sosyal ve psikolojik faktörlere göre değişir.BAĞIMLILIK NEDİR VE NASIL ANLAŞILIR ?


Kişinin sinir sistemine etki ederek akli, fiziki ve psikolojik dengesini bozan, bağımlılık yaratan, toplum içerisinde sosyal ve iktisadi çöküntüler meydana getiren maddelerin kullanımıdır.

Aynı etkiyi hissetmek için doz arttırıyorsanız

Vaktiniz genellikle madde bulmakla geçiyorsa

Sosyal ve aile hayatınız kötü gidiyorsa

Madde kesilince “kriz”e giriyorsanız

Sorumluluklarınızı aksatıyorsanız

Sık sık fiziksel rahatsızlık geçiriyorsanız BAĞIMLISINIZ demektir.AMATEM NEDİR?


* AMATEM kliniği alkol ve madde kullanım bozuklukları tedavilerinin yapıldığı bir kliniktir.

* İlaç tedavilerinin yanında bireysel psikoterapiler, grup psikoterapileri, alkol ve madde ile ilgili eğitsel çalışmalar, rehabilitasyon ve dışarıya hazırlık faaliyetleri ve aile bilinçlendirme programları yapılmaktadır.

* Eğitsel faaliyetler için uzun süreli ayıklığın hedeflendiği SAMBA (Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı) uygulanmaktadır.

* Bilindiği gibi son zamanlarda ülke genelinde ve ilimizde de artan madde kullanımı ve buna bağlı sorunlar oldukça artmıştır. İlimize AMATEM Kliniği kurulması ile ilgili çalışmalar 16.09.2014 tarihinde sonuçlanmıştır. Bağımlılık tedavi birimi olan alkol ve madde bağımlılığı tedavi merkezi temel olarak ayaktan poliklinik hizmetleri yataklı tedavi hizmetleri ve rehabilitasyon ünitesini içermektedir.

* Merkez madde bağımlılığı tanısı alanerişkinlerehizmet vermektedir.

* Merkez detoksifikasyon (arındırma) terapi ve ayaktan tedavi ve izleme ünitelerinden oluşmaktadır.

* AMATEM kliniği 12 yataklıdır. Klinik içerisinde 2 yataklı bir özel bakım ve detoks (arındırma) odası bulunmaktadır. Hasta odaları 2’şer ve 3’ er kişiliktir. Her odada banyo ve tuvalet bulunmaktadır.

* Merkezde hastaların ortak kullandığı çok amaçlı salon, faaliyet odası ve spor salonu bulunmaktadır.

* Personel kadrosu ayrı ve kendine ait olup ve bu konuda eğitimlidir.

* Bağımlılık tedavisi multidisipliner bir ekip tarafından yapılmaktadır.

* Amatem Kliniğinde 1 uzman doktor, 1 asistan doktor, 6 hemşire, 1 psikolog, 1 sosyal hizmet uzmanı, 1 uğraşı hocası, 1 spor hocası 1 sekreter, 4 güvenlik görevlisi ve 4 temizlik elemanı ve görev yapmaktadır.NASIL TEDAVİ OLUNUR ?

Öncelikle kişi gerçekten tedavi olmak istiyor ve tedaviye hazır ise uyuşturucu ve madde bağımlılığından kurtulma şansı yüksektir. Zorla tedavi başarısızlık ile sonuçlanmaktadır.

AMATEM’e kabul ancak hastanın isteğiyle olmaktadır. Hastalar poliklinikte uzman doktorlarımız tarafından yatarak tedavisi uygun görüldüğünde veya acil durumlarda yatırılmaktadır.

Yatırılarak tedaviye gerek olmayan hastalar Ayakta Tedavi Ünitesinde izlenmektedir.

Yatırılan hastalar öncelikle, detoksifikasyon (arındırma) aşamasından geçirilmektedir. Bu dönem içinde gerçekten motive olan, servis kurallarına uyum sağlayan, ruhsal tedaviden yarar görecek hastalar psikoterapi programlarına alınmaktadır. Psikoterapi programlarında 21 günlük ruhsal tedavi programı uygulanmaktadır.Hastanede yatarak tedavisini tamamlayan hastalar hastaneden çıktıktan sonra da bireysel ve grup tedavilerine devam edebilmektedirler.NASIL RANDEVU ALINIR?


Mesai saatleri içinde Pazartesi – Çarşamba (ilerleyen günlerde poliklinik sayıları arttırılacaktır) günlerihastanenin telefonundan arayarak ya da doğrudan Amatem Polikliniğine başvurarak randevu alınabilmektedir.


AMATEM ADRES

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Korucuk Kampüsü Adres: Korucuk Mh. Sakarya Tel: 0264 255 21 06-13