T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

BİYOKİMYA

Güncelleme Tarihi: 02/08/2018

     Biyokimya Laboratuvarımız 1951 yılından itibaren Sakarya Devlet Hastanesi bünyesinde tek kampüste az sayıda Biyokimya uzmanı ve laboratuvar teknisyeniyle Sakarya ve bölge halkına özveriyle hizmet vermiştir. Özellikle 17 Ağustos depremi ve sonrasındaki süreçte altyapı problemleri ve diğer tüm zorluklara rağmen hizmetini en iyi şekilde yürütmeyi başarmıştır. Deprem sonrası Korucuk Kampüsü inşa edilerek hizmete 2 kampüste devam edilmeye başlanmıştır.

     2006 yılında hastanemizin Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne dönüştürülmesi sonrası Korucuk kampüs laboratuvarımızda uygun bir fiziksel mekan ve bölgemizde çalışılamayan bir çok parametrenin de eklendiği genişleyen test panellerimizle hizmete daha iyi şartlarda devam edilmiştir. Aynı anda Merkez kampüs laboratuvarı da hizmete devam etmiş ve hastaların hastane ve laboratuvarımıza ulaşılabilirliği kolaylaşmıştır. Laboratuvarlarımızda ve kan alma birimlerimizde hasta güvenliği, hasta mahremiyeti ve memnuniyeti öncelik alınarak tüm personellerimize bunlarla ilgili periyodik eğitimler aksatılmadan verilmiştir.

     2011 yılında Sağlık Bakanlığı ile Sakarya Üniversitesi arasında imzalanan protokol sonrası Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya laboratuvarı olarak hizmete devam edilmiş olup 2014 yılında Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin hastanemize dahil edilmesiyle laboratuvar kampüs sayımız 3’e çıkmıştır. Bir üniversite hastanesinin Biyokimya laboratuvarı olarak değişen ve gelişen ihtiyaçlara cevap verebilmek adına, hem rutin hem de araştırma parametreleri açısından taleplere karşılık verebilmek için çalışmalar yürütülmüş ve halen de yürütülmeye devam etmektedir.

     Halen SÜEAH Klinik Biyokimya laboratuvarımız 3 farklı kampüste, tüm bölgeye referans laboratuvarı gibi hizmet sunmaktadır. Laboratuvarımızda; iç kalite kontrol serumları ile yapılan günlük kalite kontrolünün yanı sıra, üye olunan uluslararası dış kalite kontrol programları ile de, sonuçlarının güvenilirliği sürekli izlenmektedir. Ayrıca istenildiğinde, klinisyenlere laboratuvar testleri ve sonuçları hakkında bilgi verilerek, konsültasyon yapılmaktadır. Bünyesinde; 3 kampüste; 2 profesör, 1 doçent, 2 yardımcı doçent, 5 biyokimya uzmanı ve deneyimli laboratuvar teknisyenleri barındıran laboratuvarımız, 7 gün 24 saat açık olup, servis ve poliklinik hastalarına sürekli hizmet vermektedir.

Acil laboratuvarımız ise, acil servis içerisinde olup, acil hastalarına hizmet vermektedir.

Rutin biyokimya

İdrar ve mayi biyokimyası

Hormon testleri

Kardiak markır testleri

Spesifik hormon testleri

Koagülasyon ve faktör testleri

Tam idrar tahlili (TİT)

HbA1c (HPLC)

Kan gazları


BİYOKİMYA LABORATUVARI TEST REHBERİ

NUMUNE ALIM BROŞÜRÜ