Emzirme Danışmanlığı
09 Nisan 2021

24 anne başvurdu

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Kampüsünde 1 Mart itibariyle başlatılan Emzirme Danışmanlığı’na bir ayda 24 anne başvurdu. Başvuru yapan annelerin yüzde 75’inin doğumunu Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Kliniğinde gerçekleştirdiği tespit edilirken, annelerin yüzde 25’inin Gebe Okuluna katılarak eğitim aldığı kaydedildi. Emzirme Danışmanlığına başvuruda bulunan annelerin yüzde 66.7’sinde emzirme sorunu olduğu görüldü.  İnsan hakkı olarak kabul gören emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi gerektiğini dile getiren Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Kampüsü Sorumlu Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. M. Sühha Bostancı, başarılı emzirmenin başlatılması ve sürdürülebilmesi için annelerin gebelik sırasında ve doğumu izleyen dönemde, aile, toplum ve sağlık ekibi tarafından desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Açık kapanıyor

Bu kapsamda Sakarya’da ilk olan Emzirme Danışmanlığı (Laktasyon/Relaktasyon Polikliniği) biriminin önemli bir hizmet olduğunu belirten Bostancı, “Bebek beslenmesinde ilk 6 ay anne sütü verilmesinin önemi bebeğin beslenme, büyüme, gelişim ve hastalıklardan korunması için ideal içeriğe sahip olmasından kaynaklanır. İlimizde daha önce bulunmayan ilk defa bünyemizde hizmet vermeye başlayan Emzirme Danışmanlığı birimi önemli bir açığı kapatacaktır” diye konuştu.

Ücretsiz danışmanlık

Doç. Dr. M. Sühha Bostancı ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Filiz Küni’nin destekleriyle resmi olarak bir ay önce hizmet vermeye başlayan Emzirme Danışmanlığı Biriminde Emzirme Danışmanı Uzman Hemşire Öznur Tiryaki, Gebe Sınıfı eğitimcileri Ebe Nuran Sağlam ile Hemşire Sultan Pekşen tarafından hafta içi 09.00-16.00 saatleri arasında anne adaylarına ve annelere ücretsiz eğitim veriliyor.