SÜEAH'da İlk Böbrek Nakli Gerçekleşti..
09 Nisan 2021

     SÜEAH bünyesinde başlayan "Böbrek Nakli" ile ilgili çalışmalar meyvesini verdi. Canlı vericiden ilk böbrek nakli operasyonu başarıyla gerçekleştirildi. Nakil ile ilgili süreçte ilk olarak Nefroloji Bilim dalından Doç. Dr. Hamad DHEIR ve ekibi tarafından hasta ve babası böbrek nakli operasyonuna hazırlandı. Ameliyat günü ilk önce Op. Dr. Emrah AKIN tarafından laparoskopik (kapalı ameliyat) yöntemle nakili yapılacak böbrek, babadan alındı. Daha sonra alınan böbreği Op. Dr. Necattin FIRAT başarılı bir operasyon ile hastaya nakil etti. Alıcı ve verici ameliyatlarında Doç. Dr. Fatih ALTINTOPRAK ve Doç. Dr. Fikret HALİS cerrahi ekibe eşlik ettiler. 

     Ameliyat sonrası takiplerinde böbrek hemen çalıştı ve hasta babasının böbreği ile sağlığına kavuştu.  2013 yılında Prof. Dr. Savaş SİPAHİ tarafından böbrek nakli polikliniği başlatılıp, böbrek nakilli hastalar hastanemizde takip ve tedavi edilmeye başlandı ve "Böbrek Nakli" nin ilk temeli atıldı. 2016 yılında Doç. Dr. Hamad DHEIR'in Nefroloji  ekibine katılmasıyla böbrek nakli çalışmaları hız kazandı. 14 Şubat 2019 tarihinde " Böbrek Nakli Ruhsatı" alındı.

     Prof. Dr. Fehmi ÇELEBİ tarafından böbrek naklini yapacak olan cerrahi ekibin oluşturulmasından sonra Başhekim  Doç. Dr. Mehmet Akif ÇAKAR'ın katkılarıyla böbrek nakli kliniği kuruldu. Tüm bu süreçte kurumsal yapının oluşturulmasında katkılarını esirgemeyen Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ramazan AKDEMİR'e de teşekkür ederiz.  • bobreknakli-1.jpg
  • bobreknakli-2.jpg
  • bobreknakli-3.jpg
  • bobreknakli-4.jpg
  • bobreknakli-5.jpg