Yarık Damak Ameliyatı
09 Nisan 2021

     Yarık damak, anne karnında bebeğin gelişimi sırasında oluşan bir bozukluk sonrası ağız ile burun boşluğunu ayıran üst damaktaki perdenin bir kısmının yada tamamının  yokluğudur. 1000 bebekten 1’inde görülen bu durum beslenme bozukluğuna, beslenme sırasında gıdaların  buruna ve akciğere kaçmasını önleyen perdenin yokluğu nedeniyle sık solunum yolu ve akciğer enfeksiyonlarına ve ilerleyen yaşlarda bazı harflerin çıkarılmasının güçlüğüne bağlı olarak konuşma bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu çocuklarda tedavi ameliyat ile sağlanmakta olup 9 ay ile 12 ay arasında bu operasyonun yapılması önerilmektedir.

     Geçtiğimiz aylarda Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahi doktorları Sakarya’da gerçekleştirilen ilk yarık damak ameliyatlarını başarılı bir şekilde yapmış olup hastanemizde bu hastalıktan mustarip çocuklara umut kaynağı oldular. Yaklaşık 3 ay önce Op. Dr. Hande AKDENİZ  tarafından gerçekleştirilen 18 aylık Ali Ensar Acaroğlu’nun ameliyatının başarılı geçmesi sonrasında, geçen ay yine bu deformiteyle doğmuş olan 1 yaşındaki Suriyeli hasta Ele Debo Op. Dr. Mustafa Ekrem GÜLEŞ tarafından yapılan ameliyat sonrası sağlığına kavuştu.

     Her iki çocuğun başarılı tedavisi sonrasında mutluluklarını dile getiren plastik cerrahi doktorları Dr. AKDENİZ  ve  Dr. GÜLEŞ  gönüllü yardım kuruluşlarıyla gittikleri Özbekistan, Azerbaycan ve Sudan gibi ülkelerde sayısız ameliyatla yarık damak hastalarına yardımcı olduklarını belirttiler. Artık Sakarya’da  yarık damak ameliyatı olmak için diğer illerde tedavi sırası bekleyen hastaları hastanemizde kabul etmeye başladıklarını ve imkan verildikçe yeniliklere devam etmeye hazır olduklarını söylediler.  • yaridamakameliyati-1.jpg
  • yaridamakameliyati-2.jpg
  • yaridamakameliyati-3.jpg
  • yaridamakameliyati-4.jpg