TRSM Sergi
09 Nisan 2021

     Sakarya  Üniversitesi Eğitim ve  Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM), AMATEM ve SAÜEAH Psikiyatri Kliniğinde tedavi görmekte olan hastalar tarafından yapılan el sanatı ürünleri AKM sanat salonunda sergilendi.

     Serginin açılışı, Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım eşliğinde Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim yardımcısı Dr. Şafak Beşler, Başhekim yardımcısı Uzm. Dr. Hatice Sıçramaz, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Yavuz Bingöl, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcıları Dilek Arslan ve Filiz Küni, Prof. Dr. Atilla Erol, Doç. Dr. Esra Yazıcı, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bülent Yazıcı, Serdivan Halk Eğitim Müdürü Alper Tunga Özel tarafından gerçekleştirilmiştir.

     Hastalar tarafından ortaya konan el sanatları ürünleri büyük ilgi topladı; sergiye çok sayıda vatandaşın yanında, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem Yüce, Prof. Dr. Ali Savaş Çilli, Sakarya Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Buket Acartürk Akyurtlaklı ve öğrencileri, Özel Şahin Sağlık Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü Hülya Bilgin Çolakoğlu ve öğrencileri, Bilsem Okulları Görsel Sanatlar Öğretmeni Mehtap Sağlam ve öğrencileri ziyarette bulunarak eserlerden satın aldılar.

     TRSM, AMATEM ve Psikiyatri Kliniğinde tedavi gören hastalarca ortaya konan ürünlerin sunulduğu stantları tek tek gezen Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım’a, toplum sağlığını yakından ilgilendiren hizmetlerin verildiği TRSM ve AMATEMin hizmetleri hakkında Prof. Dr. Atilla Erol ve merkez çalışanları tarafından bilgilendirme yapılırken, Halk Eğitim Merkezi tarafından görevlendirilen el sanatları hocaları da Çatmadım’a ürünlerin yapılış süreci hakkında bilgi verdiler. Kurs hocaları hastaların yaptıkları çalışmalarda, onların iç dünyasının yansımasını görebildiklerini, her bir çalışmanın çok yoğun duygu içerdiğini ve bu duyguların da ortaya konan ürünlere yansıdığını en önemlisi de çalışmaların hastalığın gidişatındaki iyileşmede de çok önemli bir etkiye sahip olduğunu,  bu sebeple bu tür hastalıklarda sanatla terapinin olmazsa olmaz bir alan olduğunu dile getirdiler.

     Sergide ürünleri sergilenen TRSM’nin sorumlu hemşiresi Gülsüm Zengin Kaya,  AMATEM Sorumlu Hemşiresi Nurten Yıldızhan ve psikiyatri kliniği sorumlu hemşireleri Dilek Turan ve Nevin Yersan, merkezlerinde hastalara verilen kurslar sayesinde, hastaların kendi iç dünyalarındaki karamsar duyguları ve bağımlılıklarını daha kolay aşabildiklerini, kaybettikleri yetilerini yeniden kazanabildiklerini, üretime dönük beceriler kazandıklarını ve hiç evinden çıkmak istemeyen hastalarımız dahi bu uğraşlar sayesinde sosyalleşerek kendilerine olan güven duygularını kazandıklarını, kişilerarası ilişkilerde kendilerini daha rahat ifade edebilir hale geldiklerini ifade ettiler ve merkezlerinde kursların açılması konusundaki desteklerinden dolayı Serdivan ve Yenikent Halk Eğitim Merkez Müdürlerine ve çabalarından dolayı tüm kurs hocalarına teşekkürlerini ilettiler.

  
  • trsmsergi_2020_1.jpg
  • trsmsergi_2020_2.jpg
  • trsmsergi_2020_3.jpg
  • trsmsergi_2020_4.jpg
  • trsmsergi_2020_5.jpg
  • trsmsergi_2020_6.jpg
  • trsmsergi_2020_7.jpg
  • trsmsergi_2020_8.jpg
  • trsmsergi_2020_9.jpg
  • trsmsergi_2020_10.jpg