Evde Sağlık Hasta Okulu
09 Nisan 2021

    Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Eğitim Koordinatörlüğü ve Evde Sağlık Birimi iş birliği ile 10 Mart 2020 tarihinde Evde Sağlık Hasta Okulu düzenlenmiştir. ‘Yatağa Bağımlı Hastanın Bakımı’ teması ile düzenlenen etkinlikte açılış konuşmasını Evde Sağlık ve Eğitim Koordinatörlüğünden sorumlu Başhekim Yrd. Uz. Dr. Dilek Bingöl Aydın yapmıştır. Bingöl Aydın konuşmasında evde sağlığın yaptığı hizmetlerin ne kadar kutsal olduğunu büyük bir emek ve özveri ile çalışarak hastalara bakım verdiklerine değinmiştir.  

     Evde Sağlık Hizmetleri Sorumlu Hekimi Uz. Dr. Jalan Ergönenç Şerbetçigil Evde Sağlık Hizmetlerinin İşleyişi ile ilgili hasta yakınlarını bilgilendirdi. Evde sağlık ekibinden Hem. Hatice Baran, Hem. Pınar Aydın ve Hem. Neriman Tulca ‘Yatağa Bağımlı Hastada Kişisel Bakım’ konu başlığı ile hasta yakınlarına günlük ve haftalık yapması gereken bakımlar içerisinde ağız bakımı, sonda bakımı, tuvalet bakımı ve göz bakımını hem teorik hem de uygulamalı olarak göstermişlerdir. Yara Bakım Servisi sorumlu hekimi Dr. Öğretim Üyesi Alper Erkin tarafından hasta yakınlarına yara bakımında dikkat edilmesi gerekenler ve yaranın evrelerinin görselleri üzerinden eğitim verilmiştir.

     Hasta okulu kapsamında ‘Yatağa Bağımlı Hastada Fizyoterapi’ başlığı altında fizyoterapist Serdar Bal hasta yakınlarına hastaya yatak içerisinde dönme, eklem egzersizleri, yatağa bağımlı hastada solunum sistemi egzersizlerini uygulamalı olarak göstermiştir. Program çerçevesinde son olarak Diyetisyen Pınar Cumur ‘Yatağa Bağımlı Hastada Beslenme’ konusuna değinmiştir. Hastaların alması gereken besin gruplarının neler olduğu hangi besin grubundan ne kadar verilmesi gerektiği, ağız yoluyla beslenemeyen hastaların beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler konularında hasta yakınlarına gerekli bilgilendirmeleri yapmıştır. Hasta yakınları her eğitim içerisinde merak ettikleri, öğrenmek istedikleri konular ile ilgili eğitimcilere sorular sormuş olup eğitimler interaktif şekilde gerçekleşmiştir.
     
     Program sonunda hasta yakınlarına evde sağlık ekibi ve evde sağlık sorumlu hekimi Uz. Dr. Jalan Ergönenç Şerbetçigil tarafından katılım belgeleri taktim edilmiştir. Program sonunda hasta yakınları ile hatıra fotoğrafı çektirilerek hasta okulu programı sona ermiştir.  
  • evdesaglikhastaokulu_2020_1.jpg
  • evdesaglikhastaokulu_2020_2.jpg
  • evdesaglikhastaokulu_2020_3.jpg
  • evdesaglikhastaokulu_2020_4.jpg
  • evdesaglikhastaokulu_2020_5.jpg
  • evdesaglikhastaokulu_2020_6.jpg
  • evdesaglikhastaokulu_2020_7.jpg
  • evdesaglikhastaokulu_2020_8.jpg
  • evdesaglikhastaokulu_2020_9.jpg
  • evdesaglikhastaokulu_2020_10.jpg