Perinatal(Gebelik Ve Doğum Sonrası) Psikiyatri Polikliniği
05 Ocak 2021

PERİNATAL(GEBELİK VE DOĞUM SONRASI) PSİKİYATRİ POLİKLİNİĞİMİZ HİZMETE BAŞLADI

Her yıl 1 milyona yakın kadın gebelik dönemi yada doğumla ilişkili bir ruhsal bozukluk yaşamaktadır.

     Gebelik dönemi; kadın açısından fizyolojik, psikolojik ve sosyal anlamda değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Psikiyatrik olarak ise özellikle gebelik öncesinde zeminde olan psikiyatrik hastalıkların bazıları bu dönemde alevlenebilir ya da ruhsal hastalık tekrar edebilir. Gebelik dönemi psikiyatrik açıdan özellikli bir dönemdir. Gebelik ve doğum sonrasında  psikiyatrik belirtileri olan  annenin psikiyatri uzmanınca takip ve tedavi altında olması anne ve bebek sağlığını açısından oldukça önemlidir.

Doğum sonrası depresyon doğumdan sonraki bir yıllık süreçte herhangi bir zamanda ortaya çıkabilirse de genelde doğumdan sonraki ilk 1 aylık dönemde ortaya çıkar.

     Doğum sonrası depresyon her gün olan ve gün boyunca hayattan zevk almayı engelleyen, mutsuzluk, umutsuzluk ve bebeğe bağlanmayı da olumsuz etkileyen  bir durumdur. Tedavi edilmediğinde bir yıl ya da daha uzun bir süre devam edebilir, tedavi ile ise iyileşme mümkündür.  Biliyoruz ki  anne ruh sağlığı önemlidir ve sağlıklı nesiller ancak sağlıklı anneler ile mümkündür.

     Bizler de, bu dönemde olan anne adayı ve annelerimize  destek olmak için Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak Ruh Sağlığı ve Hastalıkları ,Kadın Hastalıkları ve Doğum Branşları, Kalite Yönetim Direktörlüğümüz ile işbirliği yapılarak Perinatal Psikiyatri polikliniğini açmış bulunuyoruz

    

Perinatal Psikiyatri polikliniğinde Korucuk Kampüsümüzde Doç.Dr. Esra YAZICI tarafından anne ve anne adaylarımıza hizmet verilecektir.

Polikliniğimizden Hizmet Almak İçin;

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Perinatal Psikiyatri Polikliniği olarak Merkezi Hekim Randevu Sistemi (182) ve  http://www.hastanerandevu.gov.tr adresinden randevu alabilirsiniz.             
              Doç.Dr.Esra YAZICI