Minik Sümeyyeler Hep Gülsün
09 Nisan 2021

     

Minik Sümeyyeler Hep Gülsün

Minik Sümeyye bu kez sol böbreğindeki taştan kurtuldu

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (SEAH) 6 yaşındaki Minik Sümeyye’nin sol böbreğindeki 3 santimetrelik taş kapalı ameliyat yöntemiyle alındı.

SEAH Üroloji kliniğinde şu ana kadar kapalı yöntemle yetişkinlerde binin üzerinde başarılı ameliyat yapıldı.

Çocuk hastalarda da Sakarya’da ilk defa Covid-19 döneminde Doç. Dr. Fikret Halis ve ekibi tarafından Sümeyye Ada’nın sağ böbrek taşı başarıyla alınmıştı.

Minik Sümeyye’ye aynı operasyon bu kez sol böbrek taşı için Doç. Dr. Fikret Halis ve ekibi Dr. Burak Uysal, hemşire Mutlu Bakan, hemşire Elif Bilgen tarafından başarılı bir şekilde uygulandı.

Resim2.png

Dış merkezden yönlendirilen 6 yaşındaki hastanın böbreğindeki 3 santimetrelik taş hastaya herhangi bir zarar vermeden sırt bölgesinde yaklaşık 0,5-1 santimetrelik kesiyle mini perkütan (kapalı böbrek taş cerrahisi) yöntemi uygulanarak tedavi edildi.

Böbrekte taş hastalığının toplumda sık görülen bir hastalık olduğunu vurgulayan Halis, “Çocuklarda yapılan kapalı böbrek taş cerrahisi erişkinlere göre özellikle çocukların anatomik yapılarının tam olgunlaşmaması ve organlarının erişkine göre daha küçük olması nedeniyle büyük tecrübe gerektirir. Bizde minik hastamızın ameliyatını başarıyla gerçekleştirdik, ameliyat sonrası 3 gün hastanede kontrol altında tuttuktan sonra sağlıklı bir şekilde taburcu ettik” dedi.