Derdine Dermanı SEAH'da Buldu
07 Mart 2021

Derdine Dermanı SEAH’da Buldu

 

Ender Görülen At Nalı Böbrekli Hasta
Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SEAH) Üroloji Kliniğinde ender görülen at nalı böbreğe sahip hastanın böbrek taşları laparoskopik yöntemle temizlendi.

AtnalıBÖBREK.png

Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesine (SEAH) Üroloji Servisine başvuran at nalı böbreğe sahip hastanın taşları kapalı yöntemle temizlendi. Sağ yan tarafında ağşikayeti ile polikliniğe başvuran hastanın detaylı ve dikkatli tetkikinin ardından her iki böbreğinde 3-4 cm taş olduğu ve böbreklerinin alttan birleşik olduğu tespit edildi.

Ameliyat Ekibi
Doç. Dr. H. İbrahim Çimen ve Op. Dr. Yavuz Tarıkın yaptığı ameliyat sonucu at nalı böbrek hastası sağğına kavuştu. Hastanın durumu ve yapılan operasyon hakkında bilgi veren Doç. Dr. H. İbrahim Çimen “Bu taşlara sırttan girilerek müdahale edilmesi gerekiyordu fakat hastamızın ameliyat öncesi filmlerinde bağırsakların böbreğin önüne geldiği görüldü. Hastamıza aynı zamanda laparoskopik (kapalı yöntemle karnın içerisine girilmesi) olarak da müdahale edip bağırsakları böbreğe giriş yolundan çekerek sırttan böbreğe girmeyi planladıkdedi.

Kapalı Yöntem ile Ameliyat 2,5 Saat
Ameliyata alınan hastaya aynı anda her iki işlemde uygulanarak hem bağırsaklara zarar gelmesi önlenerek hem de anatomik olarak bozukluğu olan böbreğe girilerek hastanın taşlarının kırılıp çıkartıldığı kaydedildi. Yaklaşık 2 buçuk saat süren başarılı operasyonun ardından hasta servise alındı.

Derman_Buldu.jpg

Ameliyat Sonucu Hastamız
Op. Dr. Yavuz TARIKKapalı ameliyatların açık ameliyatlara göre en büyük avantajları hastanın normal yaşamına çok daha kısa sürede dönmesi ve ameliyat ağrılarının daha az olmasıdır. Takiplerinde herhangi bir sorunu olmayan hastamızı kısa süre içerisinde şifa ile taburcu ettik. Hastamızın sağğına kavuşmasının ve ağrılarının dinmesinin bize yaşattığı mutluluğun yanında, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk defa uygulanan bu ameliyatın başında olmak ve bu ameliyatı gerçekleştirmenin gurunu yaşamaktayız. Sağladıkları imkanlar nedeniyle  İl Sağlık Müdürümüz Doç.Dr. Aziz Öğütlü’ye, SAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Oğuz Karabay’a ve Başhekimiz Doç. Dr. Fikret Halise ayrıca tüm ameliyathane ve servis çalışanlarına da teşekkür ederizdedi.


DermanATNALI_Manşet5.jpg