Gebeler Gönül Rahatlığıyla Aşı Olabilir ​
24 Eylül 2021

Gebeler Gönül Rahatlığıyla Aşı Olabilir

Covid-19’un gebelikte çok ağır seyrettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Selçuk Özden, tüm gebe ve lohusaların Covid-19 aşısı yaptırmasını önerdi.


Covid-19 Enfeksiyonu Anne ve Bebek Ölümüne Neden Oluyor
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Üyesi, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hekimi Prof. Dr. Selçuk Özden, Covid-19 enfeksiyonunun gebelikte çok ağır seyrettiğini belirterek, bu durumun anne ve bebek ölümlerine ve düşüklere neden olabildiğini dile getirdi.


GebelerÇokRahatAşıOlabilir_1.png

Dünyanın önde gelen bilimsel kuruluşlarının gebelik ve lohusalık sırasında iki doz Covid-19 aşısı yapılmasını önerdiğini hatırlatan
Özden, Sağlık Bakanlığının da gebelik ve lohusalık sırasında Covid-19 aşısı yapılmasını önerdiğinin altını çizdi.

Özden, Ülkemizde yapılan aşıların canlı virüs içermediğini ve bu nedenle de anne ve bebekte Covid-19 enfeksiyonuna neden olmadığına dikkat çekti.


Covid-19 AŞIsı Gebe ve Bebeği Koruyor
Covid-19 aşılarının ölü doğum, doğumsal sakatlık, düşük riskini artırması veya fetal gelişime olumsuz etki yapmadığını kaydeden Özden, aşıların erken doğuma neden olmadığını da sözlerine ekledi.

Özden “Aşı yapılan gebelerde oluşan antikorlar kordon kanı ile fetusa ve anne sütüyle yenidoğan bebeğe geçerek KORUYUCU etki sağlar. Gebelik sırasında öncelikli olarak mRNA aşıları (BioNTek ve Moderna) önerilmekte ise de, diğer aşılar da tercih edilebilir. Covid -19 aşısının diğer rutin gebelik aşıları ile eşzamanlı yapılmasında sakınca yoktur. Bu veriler ışığında, tüm gebe ve lohusalarımıza, hem kendi sağlıkları hem de toplum sağlığına katkıda bulunmak adına, aşı olmalarını öneririz.” dedi.


GebelerÇokRahatAşıOlabilir_MANŞET.png


  • GebelerÇokRahatAşıOlabilir_MANŞET.png
  • GebelerÇokRahatAşıOlabilir_1.png