Beyaz Baston Görme Engeliler Haftası (7-14 Ocak)
10 Şubat 2022

Beyaz Baston Görme Engeliler Haftası (7-14 Ocak)


Beyaz Baston,
1921 yılında Londra'da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının, dış dünyanın kendisini fark etmesi için bastonunu beyaza boyamasıyla oluşmuş ve başarılı olması nedeniyle Fransa'da Körler Örgütü tarafından 1931 yılında simge haline gelmiş engelli hareketidir.

Dünyada her yıl
Ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri ‘Beyaz Baston Görme Engeliler Haftası’ olarak kabul edilmektedir.


BeyazBastonGörmeEngellierHaftası_1.jpg

Görme yeteneğinin bulunmaması ya da yitirilmiş olması anlamına gelen körlük, görme merkezinin ya da görme sinirinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkabildiği gibi, doğrudan doğruya gözlerden de kaynaklanabiliyor.


Annenin gebeliği sırasında geçirdiği kızamıkçık (rubella), parazit enfeksiyonu (toksoplazma), su çiçeği (varisella), yüksek dozda radyasyona maruz kalmak, kazalar ve kalıtımsal etmenler körlüğün doğumsal nedenleri arasında yer alıyor. 


Kalıtımsal retina bozuklukları, tavuk karası (retinitis pigmentosa), görme siniri dokusunda gerilik, doğuştan katarakt ve glokom, göz küresinin küçüklüğü veya yokluğu, retinoblastoma (tümörler) ve albinizm, erken doğum, doğum sırasında ani sarsıntı ya da oksijensiz kalmak, sarılık geçiren yeni doğanlara uygulanan fototerapi sırasında bebeğin gözlerinin yeterince kapatılmaması, beyin zarı iltihabı (menenjit), trahom hastalığı ve A vitamini eksikliği de görme kaybına  neden olabiliyor.


Sonradan oluşan görme kayıplarına katarakt, göz tansiyonu (glokom), sarı nokta hastalığı (makula dejenerasyonu), retina yırtılması (retina dekolmanı), ileri evre şeker hastalığı, iş ve trafik kazaları, göz iltihapları, behçet hastalığı, beyin tümörleri, multiple skleroz (MS) ve göz kazaları örnek gösterilebilir.


BeyazBastonGörmeEngellierHaftası_2.jpg

Göz Sağlığınızı Koruyun
Bulanık görme, göz ya da çevresinde kızarıklık, şişlik, ağrı, uzak veya yakını görememe, çift görme, gözün aşırı sulanması, batma, yanma, şaşılık ve göz renginde değişme gibi göz hastalıklarını hatırlatan belirtilerde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

• Göz sağlığını korumak ve olumsuz sonuçların önüne geçmek için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:
• Televizyon ve bilgisayar ekranına uzun süre yakından bakılmamalıdır.
• Uzun süren bilgisayar kullanımlarında gözler sık sık dinlendirilmelidir.
• Görme yeteneğini güçlendiren A vitamini içeren besinler (havuç, yumurta, yeşil sebzeler) bol miktarda tüketilmelidir.
• Göz hijyenine özen gösterilmelidir.
• Kitap okurken göz ile kitap arasında en az 30 cm mesafe olmasına dikkat edilmelidir.
• Çok az ya da fazla ışıkta okuma ve yazma yapılmamalıdır.
• Başkalarına ait gözlükler kullanılmamalıdır.
• Çocuklarda herhangi bir göz kayması veya görme bozukluğu şüphesi varsa en kısa sürede göz doktoruna başvurulmalıdır.
• İlerleyen yaşla birlikte göz sağlığında herhangi bir problem yaşanmaması için hayat boyu düzenli aralıklarla göz muayenesi yaptırılmalıdır. 


Kaynak: Sağlık Bakanlığı

Göz Sağlığı (DSÖ)
DSÖ Avrupa Bölgesinde, 2,7 milyonu kör olmak üzere 30 milyondan fazla insan görme bozukluğu yaşamaktadır. Uygun tedavi veya erken önlem ile her 10 vakadan 8'inde körlük önlenebilir.


BeyazBastonGörmeEngellierHaftası_3.jpg

Göz sağlığı,
kapsamlı göz bakımı hizmetlerinin mevcut sağlık sistemlerine entegrasyonu yoluyla geliştirilebilir. 

Genel yaklaşımlar,
kanıta dayalı savunuculuk, göz sağlığı politikaları ve programlarının geliştirilmesi ve uygulanması ve önlenebilir görme bozukluğu prevalansında 2019 yılına kadar %25'lik bir azalmaya yönelik küresel hedefe ulaşmak için göz sağlığını güçlendirmek için çok paydaşlı ortaklıklar (2010 başlangıç
çizgisinden) .


DSÖ göz sağlığı programı,
bir halk sağlığı sorunu olarak önlenebilir görme bozukluğunu azaltmak ve ihtiyacı olanlar için az görme ve rehabilitasyon hizmetlerine erişimi güvence altına almak için Üye Devletleri desteklemektedir.Kaynak: DSÖ
BeyazBastonGörmeEngellierHaftası_MANŞET.png

  • BeyazBastonGörmeEngellierHaftası_MANŞET.png
  • BeyazBastonGörmeEngellierHaftası_1.jpg
  • BeyazBastonGörmeEngellierHaftası_2.jpg
  • BeyazBastonGörmeEngellierHaftası_3.jpg