SEAH Doktorları Kalp Damar Hastalığı Tedavisinde Dünyada İlk Kez Uygulanan Bir Yöntem Geliştirdiler
17 Şubat 2022

SEAH Doktorları
Kalp Damar Hastalığı Tedavisinde
Dünyada İlk Kez Uygulanan Bir Yöntem Geliştirdiler

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SEAH) doktorları, doğuştan kalp hastalığı olan 42 yaşındaki erkek hastayı yeni bir teknikle tedavi etmeyi başardılar.

KVC_EnİyiGirimselVakaBirincilikÖdülü_1.jpg

Düzce’den 3 ay önce sevk edilen hastanın şikâyetleri, kalp damarı ile akciğer damarı arasında doğuştan gelen ve kan sızıntısına yol açan fazladan bir damara bağlı olduğu teşhis edildi.

Koroner Fistül olarak da adlandırılan, göğüs ağrısı, kalp krizi, ritim bozuklukları ve ani kalp ölümlerine neden olabilen bu hastalığın tedavisinde daha önceki tedavi olanakları yüksek maliyet veya başarısız sonuçları nedeniyle ilk planda düşünülmedi.

Hastanın ön tetkik ve takipleri yapıldı.

Hastanın bu yeni teknikle zarar görmeden tedavi olacağına karar verildikten sonra müdahalenin yapılmasına karar verildi.

KVC_EnİyiGirimselVakaBirincilikÖdülü_2.jpg

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Can, Dr. Ahmet Can Çakmak, Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir ve ameliyathane ekibi birlikte başladıkları müdahaleyi başarılı bir şekilde uyguladılar.

Üçüncü ay kontrolünü tamamlayan hastanın herhangi bir şikâyeti bulunmuyor.

Söz konusu yeni teknikte bir koroner anjiyoplasti balonunun bir koroner stent üzerine ameliyat dikiş ipliği ile sabitlenerek kapatılması ile planlanan hedef damara ulaşılmakta, böylece stent şişirilmesi ile damar tıkanmış olmaktadır.

Söz konusu yeni teknikte bir koroner anjiyoplasti balonunun bir koroner stent üzerine ameliyat dikiş ipliği ile sabitlenerek kapatılması ile planlanan hedef damara ulaşılmakta, böylece stent şişirilmesi ile damar tıkanmış olmaktadır.

Bu yeni yöntemin en önemli özelliği;
Koroner Arter Fistülünü tam olarak kapatırken, sistemin düşme veya hastanın damarında kaybedilme riskini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca çok daha güvenlidir.

KVC_EnİyiGirimselVakaBirincilikÖdülü_3.jpg

İstanbul’da Türk Girişimsel Kardiyoloji Vakfı tarafından 10-13 Şubat 2022 tarihleri arasında düzenlenen, “Kardiyovasküler Sempozyum 2022” toplantısında, En İyi Girişimsel Vaka Ödülü yarışmasında sunulmuş ve kongre bilim kurulu tarafından Birincilik Ödülü almaya hak kazanmıştır.  KVC_EnİyiGirimselVakaBirincilikÖdülü_MANŞET.jpg

  • KVC_EnİyiGirimselVakaBirincilikÖdülü_MANŞET.jpg
  • KVC_EnİyiGirimselVakaBirincilikÖdülü_1.jpg
  • KVC_EnİyiGirimselVakaBirincilikÖdülü_2.jpg
  • KVC_EnİyiGirimselVakaBirincilikÖdülü_3.jpg