"Hasta Kan Yönetimi Anemi Polikliniği" Türkiye’de ilk defa SEAH’da açıldı
20 Nisan 2022

"Hasta Kan Yönetimi Anemi Polkiniği" Türkiye’de ilk defa SEAH’da açıldı

Hasta Kan Yönetimi Anemi Polikliniği SEAH’ta hizmete açıldı.

Poliklinikte, hastaların kan kaybının en aza indirilmesi ve hastanın anemiye toleransının artırılması sağlanıyor.

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (SEAH) Hasta Kan Yönetimi Anemi (kansızlık) Polikliniği hizmete girdi.

Ülkemizde ilk defa SEAH’ta açılan poliklinikte ameliyat hastalarında anemi önceden tespit edilerek tedavi ediliyor.

Türkiyedeilkdefa SEAHtaaçıldı_1a.jpg

Hasta kabulüne başlayarak hizmete giren polikliniğin açılışına İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Fikret Halis, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Klinik İdari Sorumlusu Prof. Dr. Ali Fuat Erdem, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Bölümünden Doç. Dr. Ayça Taş Tuna, Aile Hekimliği Klinik İdari Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi
Abdülkadir Aydın, idari yöneticiler ve hekimler katıldı.

Türkiyedeilkdefa SEAHtaaçıldı_2a.jpg

Poliklinikle ilgili bilgi veren Doç. Dr. Ayça Taş Tuna, poliklinikte kan kitlesini korumak, kan kaybını en aza indirme, hastalığın gidişatını iyileştirme amacıyla aneminin uygun idamesini sağlamak ve alternatifleri göz önünde bulundurarak, uygun olduğunda transfüzyon uygulamak için kanıta dayalı tıbbi ve cerrahi kavramların zamanında uygulanmasını sağladıklarını dile getirdi.

Avrupa Birliği projesi kapsamında (2019 yılı)  Sağlık Bakanlığının hayata geçirdiği Hastane Kan Yönetimi projesi kapsamında Ülkemizde ilk defa hastanemizde Anemi Polikliniğini hizmete açtıklarını söyleyen Başhekim Doç. Dr. Fikret Halis “bundan sonra anemili hastalarımız  ameliyat öncesinden tespit edilerek tedavi edilmesi sağlanacak. Hem hastalarımıza hem de hekimlerimize kolaylık sağlayacak olan yeni polikliniğimiz hayırlı olsun” dedi.

Türkiyedeilkdefa SEAHtaaçıldı_3a.jpg

Açılışta konuşan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, koruyucu sağlık hizmetlerinin giderek ön plana çıktığı bir dönemde olduklarını ifade ederek “Aneminin de içinde bulunduğu önceden tespit edilip tedavi edilebilen hastalıklarla ilgili çalışmalar yürütülüyor. Anemi testleri için aile hekimliklerimizde de hizmet veriliyor. Burada ameliyat öncesi hastaların anemi durumu belirlenip ihtiyaca göre tedavisi yapılıyor. Bu sayede hastanın ameliyat esnasında ani olarak kan sıkıntısı yaşamasının da önüne geçilecek. Hastanın durumuna göre hazırlıklar önceden yapılmış olacak. Projenin birinci basamağı aile hekimleri, ikinci ve üçüncü basamağı ise hastanelerdeki anemi polikliniklerinde devam edecek. Hastanemizde bu alanda hizmete başlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Öğütlü, açılış programının ardından poliklinikte yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. 


  • Türkiyedeilkdefa SEAHtaaçıldı_MANŞET.jpg
  • Türkiyedeilkdefa SEAHtaaçıldı_1.jpg
  • Türkiyedeilkdefa SEAHtaaçıldı_2.jpg
  • Türkiyedeilkdefa SEAHtaaçıldı_3.jpg